Vajon mi az oka, hogy márkától függetlenül, nyáron, a máskor jól bevált ragasztó használata sokak számára rémálommá válik?

Számos szempilla stylist panaszkodik, hogy a nyári időszakban,  az egyébként már régóta használt, és szeretett ragasztója nem úgy viselkedik, ahogyan kellene.

A vendégek pillái 1-2 héten belül lepotyognak, vagy rosszabb  esetben már az applikáció során, a pillák átfésülésekor, jelentős mennyiségű pilla lehullik.

Ilyenkor a legtöbb szakember mindjárt a ragasztót hibáztatja. Biztosan rossz széria, vagy valamit változtattak az összetevőknél, esetleg lejárt minőségű ragasztót kapott vásárláskor.

Sokan végeláthatatlan kísérletezésbe kezdenek az újabb és újabb, mások által javasolt ragasztómárkák próbálgatásával.

 

Mi lenne, ha megpróbálnánk megérteni a ragasztók működését, és a felhasználási körülmények fontosságát?

A legtöbb ragasztó ideális felhasználási körülményei:

- szobahőmérséklet körüli hőmérséklet (20-23C)

- 45-60% páratartalom

 

Hogyan befolyásolják ezek a külső körülmények a ragasztó működését?

- Hőmérséklet

Adott ragasztó a számára javasolt ideális hőmérsékleten lesz tökéletes állagú.

Túl alacsony hőmérsékleten lassabban köt, túl magas hőmérsékleten elveszíti normál állagát. Sűrűbb, nyúlósabb állagú lesz, sokkal gyakrabban kell cseppentenünk ahhoz, hogy megfelelően dolgozhassunk vele. A kötési ideje is gyorsabbá válhat.

- Páratartalom

Szintén a gyártó által javasolt páratartalmi értékek mellett tudja biztosítani azt a kötési időt, amit elvárunk tőle. 

- Túl alacsony páratartalomnál lelassul a kötési idő. Mintha megcsúszna a ragasztandó pilla az illesztéskor. Hosszú másodpercekig várakozni kell, míg végre megköt a felapplikált pilla.

- Túl magas páratartalomnál, az elvártnál jóval gyorsabban köt a ragasztó. Néhány esetben szinte azonnal. Helytelen technikával dolgozó, vagy nem elég gyakorlott stylistok esetében ekkor fordul elő, hogy a felapplikálandó pillán még azelőtt félig megköt a ragasztó, mielőtt felragasztanák a természetes pillaszálra. Ebben az esetben az illesztéskor már nem tud a megfelelő ragasztási kötés kialakulni. A pillák fésüléskor is potyognak, vagy a vendég rohamos pillavesztésről számol be az első héten belül.

Az adott évszakra vetítve tehát hogyan befolyásol a pára és hőmérséklet?

- NYÁRON, a magasabb hőmérséklet miatt a ragasztó hamarabb sűrűsödik, esetleg nyúlik. A magasabb páratartalom miatt pedig felgyorsul a kötési ideje.

- TÉLEN, a fűtési szezonban a hőmérsékletet nem nehéz az ideális szinten tartani. Tehát a ragasztó állaga megfelelő. Azonban a páratartalom drasztikusan csökkenhet az iedálishoz képest (a fűtött helység kiszárad). Ilyenkor tapasztalhatjuk, hogy a ragasztó nem akar megkötni. Elfordul, billen az applikálandó pilla, hosszú ideig ott kell tartani a felragasztáskor.

 

Mindezek ismeretében mit tehetünk?

- Tájékozódjunk a forgalmazótól a ragasztó ideális felhasználási körülményeiről.

- Folyamatosan mérjük a szalonban a hőmérsékletet és páratartalmat.

- Ha szükséges, avatkozzunk be a körülményekbe, hiszen ezek szabályozhatóak.

 

Hogyan?

- Klímával

A túl magas hőmérsékletet szabályozhatjuk. De csak óvatosan! Tudni kell, hogy a klímahasználat szárítja a levegőt, azaz csökkenti a páratartalmat. Túlzásba vitt klímázás ugyanúgy okozhatja a ragasztó túl lassú kötését, mint a téli fűtési szezon.

- Párásítóval

(Ultrahangos-, vagy hidegpárásító, profiknak légmosó berendezés)

Az egyik legjobb módja a páratartalom növelésének. Ha úgy érezzük, gyorsabb kötési időre van szükségünk, párásítsunk.

- Páramentesítő készülékkel

Lehetőség van az extra magas páratartalomnál csökkenteni a szobában lévő páramennyiséget. De ne feledjük, a klíma is nagyszerűen csökkenti a páratartalmat.

 

Ha ismerjük, és helyesen alkalmazzuk ezeket az eszközöket, ugynazzal a ragasztó márkával tudunk dolgozni egész évben anélkül, hogy munkánkban bármiféle minőségi változást észlelnénk mi vagy a vendégek.

Néhány szó a megfelelő munkamódszerről:

Manapság a legtöbben 1 másodperc kötési idő körüli ragasztókkal dolgoznak. Ezeknek a ragasztóknak rendkívül fontos, hogy csak az applikálást megelőző pillanatban mártsuk a ragasztóba a műpillát.

A helyes mozdulatsor: Először izolálunk, majd a pillát vagy a pilla fan-t mártjuk a ragasztóba, és már azonnal illesztjuk is a természetes pillaszálhoz. A ragasztási kötés csak így lesz tartós. Ennyire gyors ragasztóknál nincs idő igazgatásra. 

Aki pedig úgy tanulta, hogy (klasszikus szett építésénél) a ragasztózott műpillát először húzzuk végig a természetes szálon, majd utána illessze azt, az felejtse el, mert nem kedvez a kötési erőnek ez a plussz mozdulat.

Ha pedig úgy érezzük, nem vagyunk elég gyorsak, vagy a körülményeket nem tudjuk befolyásolni külső tényezőkkel, akkor nyáron válasszunk  inkább hajszálnyival lassabban kötő ragasztót. A tartósság így biztosan javulni fog.

Még egy tipp: 

- alacsonyabb páratartalomnál elég kisebb mennyiségű ragasztó felvétele

- magasabb páratartalomnál egy picivel nagyobb mennyiégű ragasztót is használhatunk a ragasztáskor (elkerülve azért a túlzásokat és összetapadádokat)

 

A cikk zárásaként ejtsünk még néhány szót a ragasztók megfelelő tárolásáról, hogy sokáig megőrizzék frissességüket és erejüket.

A ragasztó helyes tárolása, és használata:

- száraz, sötét, hűvös helyen (szobahőmérsékleten, nem hűtőszekrényben)

- függőlegesen, állított helyzetben

- Long Life bag-ban, Silica golyók mellett (legtöbbször ebben szállítják a ragasztót), vagy még jobb egy nyers rizzsel megtöltött, zárható üveg tégelyben.

- kb. 2 havonta bontsunk új ragasztót

- minden használat előtt 30-60 másodpercig rázzuk alaposan (kupak nélkül, a csőrére szálmentes kendőt vagy alufóliadarabkát szorítva)

- minden cseppentés után töröljük teljesen tisztára a csőrét egy szálmentes kendővel pl. gyantapapírral.

 

Szerző:

Barcsai-Gáspár Orsolya

Szempilla stylist

A Pillafutár webáruház tulajdonosa és szakmai vezetője

Áruház nyitó
Üdvözlök mindenkit az új Pillafutár Műszempilla Áruházban...
Milyen ívű szempillát válasszunk?
Cikk a műszempillák íveiről és felhasználásukról...
Pillafutár
Pillafutár blog írója
tovább ⟶
Írj hozzászólást
Megjegyzés: A HTML kódok nem engedélyezettek!

Ne maradj le híreinkről!

Csík

Iratkozz fel hírlevelünkre!

* kötelező megadni
Pillafutár hírlevél logó